6 bodů jak z návštěvníka webu udělat zákazníka

V předchozím článku jsme rozebírali základní způsoby, jak zlepšit konverzní poměr: optimalizace webu pro mobilní uživatele, zlepšení nákupního procesu a zvýšení rychlosti stránek. Tentokrát se podíváme na pokročilejší příčiny nízkého konverzního poměru a cesty, jak ho zvýšit.

  1. Webová stránka nevypadá atraktivně na první pohled. Asi není třeba zdůrazňovat důležitost prvního dojmu, který z velké části určuje, jestli návštěvník nakoupí něco v eshopu nebo ne. Na jaké elementy se soustředit
    • Obrázky. Kterýkoli obrázek, který umisťujete na svých stránkách, má mít vysoké rozlišení a hned prodávat myšlenku nebo produkt. Nešetřete na kvalitních fotografiích nebo grafikách. Zároveň nezapomínejte na důležitost rychlosti, použijte online nástroj pro zmenšení velikosti obrázku bez ztráty kvality, jako je například Squoosh.
    • Text. Měl by být krátký a smysluplný. Podle průzkumu uživatel text na webovkách nečte, ale spíše jen “skenuje”. A dodatečná kontrola na gramatické chyby nikdy neuškodí.
  2. Nedůvěra uživatelů. Hlavním mínusem online nákupu pro zákazníka je nemožnost osahat si fyzicky produkt. Tuto nevýhodu lze částečně eliminovat, pokud si zákazník může přečíst recenze od ostatních uživatelů. Pokud potenciální zákazník ani takovou možnost nemá, může mít pocit, že kupuje zajíce v pytli, což může přinést nejen nižší konverze, ale také nespokojenost po nákupu a větší počet vratek. Proto doporučujeme zahrnout recenze do svých stránek a aktivně vyzývat zákazníky k jejich psaní. 
  3. Nedostatek personalizace. Do tohoto bodu můžeme zahrnout velmi široké spektrum aktivit: od personalizované nabídky zboží, přes unikátní nabídky odcházejícím z webu zákazníkům, až do cílených mailů pro stálé zákazníky. Kterýkoli způsob, kterým dáte svému zákazníkovi najevo, že je jedinečný a snažíte se být pro něj co nejrelevantnější, se počítá.
  4. Chybějící možnost komunikace. Když už zákazník nakupuje v prostoru, kde fyzicky nevidí žádného prodejce, měl by mít pocit, že pomoc není daleko. Nejlepším řešením je zakomponovat do stránek chat, kde zákazník může získat radu co nejrychleji. Dalším způsobem může být i telefonní číslo. Tato metoda se ale poslední dobou dostává u e-commerce spíše do pozadí. Přes online chat můžete nejen poradit zákazníkovi s nákupem, ale také nabídnout další zboží a získat vzácnou zpětnou vazbu.
  5. Nejasná Call-to-Action. Zákazník jednoduše nevidí na Vašich stránkách, co by měl být jeho další krok. Jak jsme již zmiňovali, celý proces musí být jasný, teď ale chceme podotknout, že zákazník musí hned vidět odkaz, které ho tím procesem posouvá. 
  6. Nevíte přesně komu prodáváte. Když máte pocit, že vše děláte správně, e-shop vypadá perfektně a zákazníky oslovujete personalizovanými zprávami, je dobré zvážit, jestli oslovujete správní cílovou skupinu.

Způsobů, jak zlepšit konverzní poměr je spousta a je náročné rozhodnout se, čemu se věnovat nejdříve. Začněte něčím, co je pro Vás nejjednodušší, nebo kde cítíte, že máte největší mezeru či největší potenciál. I po prvních změnách uvidíte, že Váš konverzní poměr roste. Mnohem lepší je jít krok po kroku, kde každý krok je promyšlený, než snažit se udělat jeden velký skok ve všech směrech.

Leave a Reply