Co to je Subscription Box a proč to je populární?

Poslední dobu i do České republiky doráží koncept takzvaných subscription boxů, neboli předplacených krabiček s překvapením. Rozhodli jsme se podívat na to, co to je, proč jsou subscription boxy v některých zemích tolik populární koncept a jak s ním třeba začít.

Subscription box je pojem, který označuje business model, kde zákazník pravidelně (většinou na měsíční bázi) dostává balík se sadou produktů od svého oblíbeného e-shopu či výrobce. Při tom zákazník většinou předem neví, co konkrétně za produkty dostane tento měsíc. Výrobky se vztahují k jednomu specifickému tématu, o které má zákazník zájem. Takovým odvětvím může být kosmetika, zdravá výživa, starost o mazlíčka nebo dokonce scuba diving. V ČR nejpopulárnějšími boxy jsou BeatyBox, Notino, Dogsie či Mixit.

Proč ale lidé chtějí měsíčně dostavat krabici plnou výrobků, o kterých předem nic nevědí?

 • Překvapení. Jen málokdo nemiluje hezká překvapení. Lidé rádí dostávají dárky, o kterých nevěděli dopředu. Tím více, pokud jde o produkt, o jejichž existenci ani netušili, ale přesně souvisí s jejich vášní. Mnoho odběratelů říká, že mají pocit narozenin každý měsíc.
 • Hodnota. Jednou z klíčových charakteristik boxu je, že jeho celková cena je nížší, než kdyby zákazník objednával každý výrobek zvlášť. Dává přece smysl si předplatit box, pokud vím, že můžu získat až dvakrát hodnotnější zboží, které miluji. No ne?
 • Způsob platby. Velká část e-shopů poskytujících subscription boxy dává možnost zákazníkovi zaplatit za jeden měsíc, půlrok nebo rok dopředu. Platba na měsíční bázi dává zákazníkovi možnost vyzkoušet službu pro další rozhodnutí, pro obchodníka je zajímavá možnost, kdy zákazník platí na delší období dopředu. Zákazník totiž vnímá placení jako bolest, a jednorázová bolest je lepší než ta pravidelná. 
 • Splnění potřeb. Občas lidé, obzvlášť mimo velká města, nemají přístup k produktům, které by rádi vyzkoušeli. Zároveň nechtějí objednávat velké balení něčeho dražšího, jen aby si daný produkt osahali. I proto předplatný box perfektní možností, jak tyto potřeby naplnit.
 • Novost. I když koncept začal vznikat už před 15 lety, stále to není něco, co má každý. Pro mnohé je zajímavé být v něčem průkopníkem, zvlášť u modelu, co může rychle přerůst ve velký trend.

Jaké benefity přináší subscriptions prodejci?

 • Pravidelné doručení produktu zákazníkovi přináší víc komunikačních bodů. To znamená, že prodejce má více šancí doručit výbornou zákaznickou zkušenost a tím pádem vytvořit a udržet dobrý vztah se zákazníkem.
 • Měsíční příjmy jsou jisté a pomáhají prodejci plánovat cash flow. Plánování zásob je také jednodušší.
 • Na začátku potřebuje subscription, jako jiný kterýkoli produkt, silnou marketingovou podporu. Dlouhodobě sám o sobě ale model pomáhá zvednout brand awareness. Také se kolem předplatného mnohem jednodušeji tvoří obsah. Příkladem mohou být populární unboxing experience videa. Obsah může být tvořen samotným prodejcem, ale často může být tvořen zákazníky, což pomáhá promovat produkt. 

Je subscription box to pravé pro moji firmu?

Ne každý e-commerce podnik si může dovolit vytvořit tuto službu. Před tím, než začnete plánovat spuštění, odpovězte si na následující otázky:

 • Jak často zákazníci potřebuji nakoupit Váš produkt? 
 • Pokud prodáváte špičkový produkt, jaké doplňující zboží můžete poskytovat přes SB?
 • Bude schopen Váš podnik přežít, pokud budete poskytovat SB za menší cenu, než souhrn jednotlivých produktů? 
 • Jaké je v současnosti nákupní chování Vašich zákazníků? Máte momentálně pravidelné zákazníky?
 • Umožňuje Vám platforma, na které máte e-shop, spouštění SB?

Leave a Reply