CzechTrade a Prodávej v UK: Příležitosti ve velké Británii

Společně s agenturou CzechTrade jsme 5. května 2020 připravili webinář na téma příležitostí v e-commerce ve Velké Británii. Pro české výrobce to byl nástin fungování a zvyklostí místního trhu. Záznam a odpovědi na otázky účastníků Vám přinášíme níže.

Otázky jsme mírně upravili a zkrátili. Význam, doufáme, zůstal nezměněn.

Jsem výrobce potravinových doplňků a rád bych prodával online v UK. Co všechno musím udělat  (kromě jazykové mutace ) proto abych business odstartoval?

Kromě jazykové lokalizace výrobku jako takového je vhodné si předem rozmyslet a připravit mnoho věcí. Mezi jinými si odpovězte na otázky:

  • Je náš současný brand přenositelný do zahraničí? Neobsahuje například názvy, které nebudou na daném trhu fungovat?
  • Jak velká je poptávka po tomto typu produktu?
  • Jaké partnery mohu oslovit, jako budoucí prodejní kanál?

Narozdíl od jiných typů výrobků je potom u potravin třeba řešit místní certifikace, atp. O specifickém postupu se můžete informovat na vládním portálu pro výrobce a prodejce potravin Food Standard Agency, či se obrátit například na některou z oborových asociací.

Jak je v UK vnímán Amazon v rámci retailu?

Amazon i E-bay jako dva titáni na poli e-commerce jsou z pohledu prodejců ve Velké Británii vnímáni zejména jako ohromná příležitost. Je jen málo způsobů, jak testovat svoji prodejní myšlenku s nízkou vstupní bariérou pro prodej.

Globálním trendem jsou monoproduktové eshopy. Jaký trend je specifický v UK ?

Také ve Velké Británii je tento trend velmi patrný. Našim klientům doporučujeme při vstupu na UK trh vybírat specifické produkty. Druhým viditelně nastupujícím trendem jsou předplatná a to různého druhu, nejde jen o předplatné boxy, ale také například doručovací služby.

Jak se lze zaregistrovat do “předplacených boxů”, neboli subscription boxů?

Mnoho předplatných zásilek jsou zcela nezávisle provozované online projekty/e-shopy. Jedním z nejznámějších je například Brichbox, dodávající svým klientům kosmetiku na měsíční bázi. Obdobně provozují boxy i mnohé menší firmy. Druhou cestou, jak prodávat je přes platformu Cratejoy, která funguje na principu virtuálního tržiště a má zázemí pro prodejce i nakupující.

Zabývate se též PPC a výkonostním marketingem?

Momentálně spolupracujeme s několika externisty na poli výkonnostního marketingu. Každého z nich našim klientům můžeme doporučit na základě předešlé zkušenosti. Marketingové služby ale nejsou hlavní náplní naší práce.

jak klíčovou roli hraje brilantní angličtina?

Pro výbornou prezentaci výrobků je naprosto nezbytné, aby Váš online obchod či tištěné materiály byly na stejné úrovni s lokálními prodejci. Našim klientům pomáháme s lokalizací, kde obsah spoluvytváří překladatel a copywriter. Tím dosahujeme věrného zrcadlení domovského obsahu, ale s jazykovou i kulturní citlivostí pro Britský trh.

Naopak v komunikaci například u zákaznické podpory na chatu, či po emailu taková úroveň nutná není.

je doména co.uk nutností a nebo je veřejnosti též akcepotvaná .com?

Mnoho firem prodává též na doméně .com i ve Velké Británii. Rozhodnutí o využití konkrétní domény je ale často strategičtější, než se na první pohled může zdát. Za rozmyšlení například stojí, zda budete v budoucnosti usilovat i o trh v USA, nebo zda budete využívat britskou verzi webu také pro prodej v zemích jako je Nizozemí či Dánsko.