E-shop: Mám nabízet poštovné zdarma na svém eshopu?

E-commerce v současné době je konstantní boj o zákazníka, snad více než kdy dříve. Obchody používají různé způsoby, jak v tomto klání uspět: široká nabídka produktů, bonusy, slevy a tak dále. Jedním ze způsobů, jak zákazníka přesvědčit ke koupi právě u Vás je také doručení zdarma. 

Proč nabízet poštovné zdarma ve svém online obchodě?

  • Neplacené doručení pomáhá e-shopu zůstat konkurenceschopný oproti velkým platformám, jako je Amazon.
  • Odlišíte se tak od dalších malých prodejců.
  • Zvýšíte množství spokojených zákazníků.
  • Můžete navýšit průměrnou hodnotu nákupu.
  • Často tím snížíte frekvenci opuštění košíku.

Je důležité zmínit, že když mluvíme o doručení zdarma, neznamená to, že musíte jako provozovatel obchodu úplně převzít náklady za přepravu. V tomto článku probíráme podmíněný free-shipping, což znamená, že zákazník musí splnit nějakou podmínku, aby nemusel platit poštovné. 

Jak vypočítat minimální částku pro dopravu zdarma

Nejčastější takovou podmínkou je minimální cena objednávky. Otázkou často je, jak nastavit vhodnou minimální částku.

Pro začátek zkuste vypočítat průměrný nákup, který Váš typický zákazník dělá – tedy hodnotu nákupního koše. To samo o sobě často nabídne vodítko. 

Příklad: Pokud je průměrný koš na úrovni 500 Kč, přičemž Vaše marže je 40%, neboli 200 Kč, pak nemá pro Vás smysl nabízet takovému zákazníkovi dopravu,  která Vás vyjde na 100 Kč. Pokud to uděláte, pak Vaše marže je jen 100 Kč, neboli 10%, za nákup. Nezní to dobře.

Jedním z cílů dopravy zdarma (neboli free-shipping) je zvýšení hodnoty průměrného nákupu. Právě to můžete udělat, pokud nastavíte dopravu zdarma při nákupu na částku, která je lehce vyšší, než průměrná objednávka Vašeho současného zákazníka. Tedy pokud ve stejném obchodě nastavíte minimální částku na 750 Kč, pak jsou zákazníci často ještě ochotni utratit 250 Kč navíc za dopravu zdarma. Vy na druhou stranu vyděláte obdobně, jako v prvním případě bez dopravy zdarma, plus získáte spokojenějšího zákazníka. 

Neexistuje správný a jednotný postup, jak nastavit minimální částku pro dopravu zdarma. Nejjistější způsob zjistit nejoptimálnější částku pro Vašeho zákazníka je testovat, testovat a zase testovat. 

Příplatek za rychlejší doručení v eshopu

Dalším způsobem, jak poskytnout zákazníkovi free-shipping, tedy dopravu zdarma a pomoci při tom svému e-shopu je možnost platby za rychlejší doručení. 

Příklad: Standardní doručení trvá týden, ale zákazníkovi dáte možnost doplatit za rychlejší (3 dny) nebo ultra rychlé doručení (1-2 dny). Tímto způsobem můžete získat zákaznickou loajalitu, protože ukážete, že jej dokážete “zachránit” ve kterékoliv situaci. Zároveň zákazníci s expresní dopravou pokryjí část nákladů na dopravu zdarma pro ostatní. Je to zároveň dobrý ukazatel toho, nakolik Váš zákazník váží rychlosti v doručení a kolik je schopen za tu rychlost zaplatit. 

Slevové akce na dopravu, věrnostní program pro zákazníka a další způsoby

  • Doprava zdarma na specifické produkty. Pokud se například potřebujete zbavit starší kolekce na skladě, může být doprava zdarma vhodným nástrojem. Také je to cesta, jak přivolat pozornost zákazníka k segmentu, který není tak populární, přitom u něj máte dobrou marží a nízké poštovné.
  • Věrnostní program. Věrnostní programy, které zahrnují dopravu zdarma, v západní Evropě nabírají na popularitě. Zákazník tak například platí měsíční poplatek, do kterého kromě dalších výhod spadá i doprava zdarma. Způsob je vhodný pro obchody, kde zákazník může nakupovat opakovaně (kosmetika, oblečení, zboží pro domov…). Některé obchody také nabízí dopravu zdarma svým stálým zákazníkům jako benefit. 
  • Časově omezená nabídka. Prakticky každý e-shop pracuje s akcemi, kdy během omezené doby zákazník nakoupí cokoli a dostane dopravu zdarma. Výhodou tohoto způsobu je vytváření u zákazníků pocitu urgentnosti nákupy, což zvedá celkový konverzní poměr. Zákazníci se nicméně musí o akci dozvědět, dokud ještě běží, což může znamenat vyšší náklady na marketing.

Způsobů, jak nabídnout free-shipping zákazníkovi, a přitom získat, a neztratit, je mnohem víc. Nedá se ale říci přesně, který způsob je nejlepší a bude fungovat pro všechny. Je ale jasné, že doprava zdarma je dobrou cestu ke zlepšení vztahu s novými i stálými zákazníky a vyplatí se učit se s ní pracovat. 

Leave a Reply