Jak s vaším e-shopem uspět na zahraničním trhu? Bez marketingu to nepůjde

Máte hotový lokální e-shop, naskladněné zboží, vyřešenou logistiku a zbývá už jen začít prodávat? Tak lehké to nebude. Každý e-shop potřebuje návštěvníky, potažmo zákazníky. Jak se ale na cizím trhu zviditelnit a dát cílové skupině informaci o vašem zboží nebo službách? A jak přimět zákazníka kliknout a hlavně nakoupit?

Tyto otázky si klade spousta majitelů on-line obchodů v České republice. S přesunem e-shopu na zahraniční trhy se tato potřeba znásobuje hned několikrát. Protože trhy, jako je Velká Británie, jsou mnohem větší a zákazníků pro daný produkt je tam mnohonásobně víc, větší je často i konkurence. Co tedy dělat a nedělat, aby byl e-shop vidět? Je třeba fungující marketingová strategie.

ZÁKLAD JE SEO

Metody kvalitního SEO (search engine optimization) se snaží, aby si vyhledávače co nejvíce všímaly dané stránky, vyhodnotily ji jako kvalitní a relevantní a dokázaly ji vysunout v pořadí vyhledávání výš. Kvalitní optimalizace dokáže odhalit chyby jak v klíčových slovech, titulcích, URL adresách, tak i v množství a kvalitě vlastního obsahu, provázanosti stránek a odkazů, zacyklení apod.  O SEO už bylo v minulosti napsáno dost. My se teď pojďme podívat na online marketing jako takový a jeho základní principy.

JAK ZAČÍT V ZAHRANIČÍ S ONLINE MARKETINGEM?

Tím nejdůležitějším je zalistování e-shopu do místně lokalizovaných vyhledávačů. S optimalizací a ideálním zalistováním pomůže například Google Search Console nebo Bing Webmaster Tools. Jenže prodejce potřebuje prodávat a ne mít jen návštěvnost. Je zapotřebí mít takzvané konverze, což je vlastně poměr mezi návštěvníky webu a dosažením určeného cíle, v tomto případě třeba nákupem zboží. Takže nejdůležitější je dát vědět lidem pomocí největšího světového vyhledávače Google, že máte nějaké zboží. K tomu byl vytvořen Google Merchant Center. Ten slouží k nahrání informací o vašem obchodě a produktech na Google a k jejich zobrazení zákazníkům ve všech službách Google. Díky němu se můžete zalistovat i do důležitých stránek Google Shopping a dostat se tak k zákazníkům okamžitě. Samozřejmě že to není jen tak. Chce to podporu kampaní, opravdu kvalitní výrobky a ceny.

Tím jsme se dostali k tradičním marketingovým kampaním, které se v průběhu času vyvíjely neuvěřitelně rychle. Základem je klasická reklama. Vložení banneru, PR článku či aktivního prokliku, který bude odkazovat na stránky e-shopu (kontextová reklama). Celá kampaň se dá dělat cíleně s dokonalým zaměřením na vyspecifikovanou zákaznickou skupinu. Platby přitom mohou být za umístění v čase (PPT – Pay Per Time), za zhlédnutí (PPV – Pay Per View) nebo za uskutečněný klik na odkaz (PPC – Pay Per Click). Samozřejmě, že postupně jde o cílenější a ve výsledku výnosnější marketing. Ten navíc lze zaměřovat různými směry. Lze například vytvořit kampaně pro vyhledávače na vylepšení pozice při vyhledávání, na penetraci do širší části spektra zákazníků, nebo naopak na přesnější zacílení, dále kampaně pro sociální média, nebo naopak být součástí mailing listů apod.

Většina těchto aktivit se může zastřešit jednotnou zkratkou PPA, tedy Pay Per Action, což se postupně přetavilo ve známé „Affiliate marketing“.

ZA PROVIZI

Jde o obchodní model, který se využívá i v kamenných prodejnách. Partnerský podnik (e-shop, internetová stránka…) umístí váš výrobek do svého obchodu. Pokud někdo do tohoto obchodu přijde a klikne na odkaz výrobku a následně si tento výrobek koupí, dostane daný obchod podíl z prodeje. Affiliate marketing se ale přesunul i na placení bez konverzí, tedy výše jmenované druhy placení.

Hlavní výhodou affiliate marketingu je kontrola nákladů na reklamu. Jde o měřitelnou reklamu, neplýtvá se penězi na offline nebo jiné neměřitelné formy propagace a zvyšuje se tím i efektivita vynaložených prostředků. Je pochopitelné, že i pro partnera musí mít výrobek smysl, aby nebyla jeho nabídka zahlcena nesmyslnými výrobky, které by jen snižovaly jeho důvěryhodnost. Náklady na reklamu se pak mohou snadno rozpočítat do ceny výrobků.

Kde můžete najít affiliate programy? Po celém internetu. Jsou to specializované webové stránky a katalogy, slevové weby, e-mail marketing, nákupní seznamy, kontextová reklama, věrnostní slevové stránky apod.

JÍT NA TO JINAK

Ovšem ne každý má prostor na tvorbu rozsáhlé marketingové sítě. Může ho odradit příliš vysoká cena, příliš extrémní zátěž na zadávání i na vyhodnocování kampaní apod. Zvlášť v cizině je tak lepší nechat marketingovou kampaň vést profesionály, kteří tamní trh znají a orientují se v něm. Ti dokážou pomocí speciálních aplikací vysledovat specifickou cestu vašeho výrobku ke klientovi pomocí náznaků v chování lidí na e-shopu i u placených kampaní.

Možná vám ale také nabídnou i jiné kanály pro propagaci. Těch už nyní existuje opravdu hodně. Zajímavou a asi dnes nejviditelnější a hodně diskutovanou možností je využít takzvaných influencerů, tedy lidí, kteří mají na sociálních sítích (YouTube, Facebook, Instagram) vysokou sledovanost a mohou při zmínce o výrobku (většinou krátkodobě) zvýšit jeho prodejnost.

Nejznámější a největší influenceři jsou díky vysokým cenám doménou jen těch největších obchodních značek. Zajímavější volbou jsou takzvaní micro-influenceři, což jsou lidé, kteří mají kolem 100 000 sledujících. V případové studii HelloSociety bylo zjištěno, že například práce s influencery se sledovaností do 30 000 lidí má o 60 % vyšší míru zapojení, 22x vyšší konverze a přitom nižší cenu. Velmi silní infuenceři mají sice ohromné množství sledujících, ale jejich publikum je roztříštěné. Mohou se u nich objevovat i silně negativní komentáře a influencer se v tomto případě už dávno aktivně nezapojuje do reakcí na ně. To je přitom základ dobrého vztahu i v online prostředí. Využití influencerů je další velmi zajímavá možnost marketingu nejen u nás, ale hlavně v cizině, kde systém jejich využívání dokonce dosáhl takové síly, že je na trhu už i software, který dokáže sledovat jednotlivé influencery, hodnotit je pro jejich výstupy, vhodnost, konverze apod.