Jak vyřešit jazykovou mutaci e-shopu pro nový zahraniční trh?

On-line businessu se daří. A tak není divu, že řada tuzemských podnikatelů plánuje své úspěšné e-shopy prosadit i v zahraničí. Každý z provozovatelů se ale musí rozhodnout, zda na novém trhu spustí samostatný e-shop s novou jazykovou mutací, nebo se rozhodne nový jazyk přidat na stávající web. Obě verze mají své výhody i nevýhody.

Vícejazyčný e-shop: rychlé, ale krátkodobé řešení

Prosté přeložení webu a jednoduchá možnost volby jazyka na hlavní stránce e-shopu je nejjednodušším, nejrychlejším a také nejlevnějším řešením. Proto se k němu v praxi často přistupuje. Rychlost nasazení překladu je v řádech dnů a nevznikají žádné problémy s odlaďováním nových stránek. Asi největším problémem rychlého startu nové jazykové mutace je správné přeložení všech produktů do daného jazyka a také vytvoření násobné nabídky cen či dopravy. 

Co však funguje u nás, nemusí fungovat ve Velké Británii. Rozhodně nelze doporučit ponechat na cizojazyčné mutaci ceny zboží v českých korunách. Praxe ukazuje, že lidé na internetu jsou mnohem méně ochotni platit za zboží a služby v cizí měně. Navíc pokud bude každý zákazník platit v cizí měně, na konverzích může zaplatit velké poplatky. 

Zkušenosti také říkají, že u vícejazyčných stránek je obtížnější nastavení vícejazyčných možností faktur. Nejde například automaticky posílat fakturu v angličtině a dle pravidel Velké Británie, když je zapnutá anglická verze stránek, protože může jít o anglicky mluvícího člověka klidně žijícího v některém českém městě. Nastavení pravidel u paralelních e-shopů je zkrátka jednodušší.

Paralelní e-shopy na samostatné doméně: pracnější, ale funkční

Provozování paralelního obchodu v potřebném jazyce je na první pohled obtížnější a třeba i nákladnější. Z dlouhodobého hlediska je ovšem často výhodnější. Pojďme si vyjmenovat několik hlavních výhod.

  • Specifika obchodování se zde nekříží a každý web tak lze dynamicky administrovat nezávisle na sobě. 
  • Lze snadno nastavovat obchodní a marketingové akce pro každou zemi zvlášť a měnit nabídku podle požadavků daného trhu.
  • Cenotvorba není závislá na jednom trhu s kurzovým přepočtem.
  • Kvalitnější SEO optimalizace.
  • Oddělené vyúčtování v CZK a GBP.
  • Jednodušší zadávání cílené reklamy na sociálních sítích či v Google Ads.
  • Indexace ve vyhledávačích pro každou zemi zvlášť. 

Výhodou samostatného e-shopového řešení pro zahraniční trh je také jednodušší správa místní logistiky. V Čechách je možné snadno přepravit zboží pomocí různých přepravních služeb. Do zahraničí už tak rozsáhlé možnosti nejsou a navíc prodražují a zpožďují dodávku zboží k zákazníkovi. Je tedy vhodná integrace fulfillment služeb, které přímo na místě zajišťují pro e-shopy komplexní služby spojené se skladováním, rozesíláním a reklamacemi zboží. A právě takovéto lokální služby se výrazně snadněji implementují do samostatného e-shopu. 

Jde vám z těch všech informací hlava kolem a říkáte si, že vstup na nový trh může být pořádný oříšek? Nebojte se. Dnes už existuje řada firem a freelancerů, kteří vám rádi s expanzí do zahraničí pomohou nebo poradí. Ať už jde o tvorbu e-shopového řešení, překlad produktů, marketingovou podporu na lokálním trhu, nebo třeba služby spojené s logistikou a doručováním zásilek.