Konverzní poměr: Postup jak zvýšit konverze eshopu snadno

Těžko narazíte na majitele nebo provozovatele e-shopu, který by nekontroloval konverzní poměr svého obchodu mnoho krát týdně. A dává to smysl. Konverzní poměr je důležitým dílčím ukazatelem úspěсhu nebo neúspěchu internet obchodu. Proto je jen logické, že se ho snažíme zvýšit, jak jen můžeme. Dnes se pokusíme pochopit, co může být příčinou nízké konverze a jak konverzní poměr navýšit co nejefektivněji.

Co je to konverzní poměr? Proč jsou konverze důležité?

Konverzní poměr je procento návštěvníků webových stránek, kteří udělali požadovanou akci k celkovému počtu návštěvníků stránek. V případě e-shopu se jedná o procento návštěvníků, kteří provedli nákup. Takže pokud se konverzní poměr rovná 3%, 3 návštěvníci webu ze 100 něco nakonec koupili.

Jaký je dobrý konverzní poměr?

Kdy tedy můžeme říci, že konverzní poměr je dostatečně vysoký, a kdy ne? Průměrný konverzní poměr v odvětví e-commerce se drží na úrovni zhruba 2,35%. Top firmy ale dosahují prodejních konverzí kolem 5,31%. Podle výzkumu společnosti Wordstream, která se dívala na výsledky více než tisíce různých obchodů, mají ti nejlepší konverzní poměr až 11,45%. 

Tak či tak, konverzní poměr nižší než 2% znamená, že něco nefunguje a možná by Vám pomohla změna. Každá změna ale musí být podložená daty, neměli byste jen spoléhat na to, že kroky, které uděláte přivedou k lepšímu konverznímu poměru.

Jaká data potřebuji, abych rozuměl svému eshopu?

  • Za prvé potřebujete zjistit, kde se Vám návštěvníci ztrácí. Je to hned úvodní stránka, stránka se zbožím nebo možná až na konci před placením? Kolik času zákazník stráví na jednotlivých stránkách? Pokud víc, než byste čekali, pak zkontrolujte celý proces nákupu. Je všechno snadno pochopitelné? Jsou na stránce informace jednoduše dohledatelné? Fungují vyhledávání a filtry tak, jak by měly? Dá se očekávat, že jste strávili na svých stránkách už opravdu hodně času, proto radši poproste o zpětnou vazbu někoho, kdo se na ně podívá poprvé. Častýmii příčinami toho, opuštění zboží v košíku, jsou cena poštovného, potřeba vytvořit účet a zdlouhavý check-out proces. 
  • Počet objednávek od nových zákazníků vs. počet objednávek od stálých zákazníků. Tyto údaje Vám pomohou zjistit, jestli máte spíše problém udržet zákazníky nebo získat nové. 
  • Konverzní poměr na různých zařízeních. Možná máte dobrý konverzní poměr od uživatelů, kteří prohlíží stránky přes počítač, a špatný od mobilních uživatelů. Mohlo by to poukázat na problémy s mobilní verzí e-shopu. V současné době, kdy už i v ČR poměr nákupů přes mobilní telefon činí skoro 50%, nemůžete si dovolit nefunkční mobilní stránky. 
  • Z jakých stránek přichází zákazníci. Tyto informace mohou pomoci pochopit, jestli marketingová strategie funguje. 
  • Rychlost stránek. Nikdo nemá rád stránky, které se dlouho otevírají. Amazon zjistil, že má o 1% větší zisk pokaždé, když zrychlí své stránky o 100 milisekund. Ano, jen 100 milisekund. Použijte například službu Google PageSpeed, která pomůže zjistit, jak dlouho čekají zákazníci na načtení Vašich stránek. 

Toto vše jsou jen základní kritéria, která netrvá dlouho zkontrolovat, ale mohou mít obří vliv na Váš konverzní poměr.

Leave a Reply