ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Obecné

Čemu se v Prodávej v UK věnujete?

Pomáháme českým výrobcům prodávat na britském trhu. Naším cílem je, aby tam české firmy byly konkurenceschopné. Působíme jako prodloužená ruka našich klientů: máme sklad v Cardiffu (ve Walesu), odkud dokážeme objednané zboží odesílat po Velké Británii a do Irska tak, aby do druhého dne bylo u zákazníka. Kromě logistiky pomáháme klientům s lokalizací webu a výrobků, zpracováváme analýzy trhu, propojujeme s marketingovými specialisty.

Proč raději nevyužít fulfilment centrum Amazonu?

Amazon a další velcí hráči působící v oblasti tzv. Fulfillmentu ve svých skladech hostují zboží stovek i tisíců výrobců z celého světa. Na rozdíl od nich je pro nás prioritou, aby naši klienti měli dostatek podpory na místním trhu. S růstem Vašeho byznysu roste totiž i ten náš. Čerpáme z letité zkušenosti v e-commerce na britském trhu a pomáháme našim klientům uspět.

S jakými firmami spolupracujete?

Jsme mladá firma o několika lidech a nacházíme se ve stádiu růstu. Momentálně spolupracujeme s oděvními značkami, výrobci sportovních doplňků, hraček, doplňků pro domácí mazlíčky, papírenských potřeb, ale nebojíme se učit o nových odvětvích

Zajistíte pro naše výrobky i odbyt?

Aktivní prodej výrobků našich klientů v Británii nezajišťujeme. Vždy je ve výsledku na Vašem posudku, zda na tento trh vstoupit či nikoli. Některým z našich klientů pomáháme oslovit místní eshopy a dosáhnout zalistování a prodejů skrz jejich stránky, s jinými pracujeme na využívání slevových agregátorů. Každé řešení je individuální.

Jak tedy začít prodávat ve Velké Británii?

Pokud se rozhodnete s naší pomocí vstoupit na Britský trh, pak celý proces vypadá velmi jednoduše. Začneme tím, že spolu s Vámi lokalizujeme Váš eshop a výrobky. Díky tomu bude celkový dojem z nákupu i výrobku odpovídat místním zvyklostem. Zároveň nám na sklad zašlete své zboží, ten se nachází v Cardiffu. Zde budeme zboží skladovat, než jej vyprávíme přímo zákazníkovi. Během toho vyřídíme nezbytnosti, jako je podpis smlouvy a nastavení procesu objednávek. Dalším krokem je pak příprava a spuštění marketingové kampaně. Pak už můžeme začít vychystávat a posílat objednávky od zákazníků. To je do začátku vše!


Doprava

Jak dlouho trvá doručení zboží z Čech do Velké Británie?

Doručení zboží z Čech do Velké Británie si naše klienti zajišťují sami. Proto přesná doba záleží na konkrétním přepravci a podmínkách, které stanoví. Doba přepravy se však běžně pohybuje mezi 4 a 10 dny.

Jak rychle doručíte zboží ze skladu k zákazníkovi?

Zboží po Velké Británii rozesíláme pomoci služby Royal Mail, která je provozovatelem poštovních služeb na území Británie. Royal Mail rozděluje své služby na první a druhou třídu, které se mezi sebou liší zejména dobou doručení zásilky. Balíky první třídy jsou doručovány druhý pracovní den, u druhé třídy doručení trvá 2-3 pracovní dny. Volba poštovních služeb je na našich klientech, těm ale doporučujeme využití první třídy. Je to totiž standard, na který si britští zákazníci u on-line nakupování potrpí.

Je britská pošta Royal Mail spolehlivá?

V současnosti využíváme služeb Royal Mail u 95% našich zásilek. To proto, že narozdíl od české zkušenosti, nabízí RM spolehlivé a rozsáhlé služby. Objednávka může být zákazníkovi doručena už do druhého dne, také je po celou dobu u společnosti pojištěna. Do budoucna plánujeme začít spolupráci i s dalšími přepravci, momentálně ale Royal Mail vykonává svůj účel precizně.

Jaká je cena poštovného?

Cena poštovného po území Velké Británie záleží na dvou faktorech. Roli hraje zvolená třída poskytovaných služeb (1st class, 2nd class). Rozdíl v poštovném se pohybuje mezi 20p a 2.5 GBP dle velikosti zásilky. Velikost spolu s hmotností zásilky je také druhým určujícím faktorem ceny. Listovní zásilky se dělí na malá a velká psaní a malé a střední balíky. Velké balíky jsou pak nadstandardní služba. U každé z kategorií jsou při tom stanoveny maximální rozměry a hmotnost. Úhradu za poštovní služby zajišťujeme my, přeúčtováváme je pak naším klientům jedna ku jedné vždy na konci platebního období.

Zasíláte zboží i zákazníkům do Irska?

Ano, i do Irska (Republic of Ireland) zasíláme mezinárodní balíkovou spedicí spadající do koncernu Royal Mail s názvem Parcelforce. Ta má ve svém portfoliu mimo jiné službu Ireland Express v ceně balíku od 17 liber včetně DPH.

Musí být zboží paletizované?

Ne. Zboží klienti posílají v předem dohodnutém transportním balení. Cenu počítáme dle paletových rozměrů, které výrobky reálně zabírají. To proto, že jde o všeobecně využívanou míru v logistice. Neznamená to ale, že výrobky musí být doručeny na paletách.


Cena

Kolik mě to bude stát? Kolik si mám připravit?

Vstup na nový trh je vždy záležitost, která vyžaduje větší či menší investici. Tou největší je pro naše klienty zpravidla výdaj za marketing, akvizici nových klientů. Výše nákladů ale záleží na Vašem produktu, cílovém zákazníkovi nebo konkurenci v odvětví. Bez znalosti vaší konkrétní situace nelze jednoznačně říci, kolik budete na start potřebovat. Ozvěte se nám a my se s Vámi rádi pobavíme, jestli vstup na nový trh je pro Vás to pravé, případně jak celý proces uchopit. Vaše výhra je totiž naší výhrou.

Kolik zaplatím za vaše služby?

Naši práci naceníme spolu s Vámi. Důležité je pro nás totiž, aby celý model fungoval pro obě strany. Nejsme Amazon a nikdy ani nebudeme. Nemáme tabulkový ceník pro všechny a naši klienti jsou pro nás na prvním místě. Finální cena se nicméně skládá ze dvou hlavních částí: skladový prostor a vychystání jednotlivých objednávek. Skladový prostor se odvíjí od počtu palet na skladě v daném měsíci (nebo jejich poměrné části). Cena za vychystání jedné objednávky potom vychází z náročnosti balení. Při nacenění si tak klademe otázky jako: Vkládáme do balíku další položky kromě zboží (samolepky, letáky, výstelku)? Je finální balení něčím specifické (složité skládání krabic, kompletace výrobku)?

Služby, jako analýza trhu, překlady, korektury nebo tvorba obsahu potom šijeme zákazníkům na míru.


Marketing

Pomůžete mi udělat webové stránky?

Zajištění webu pro prodej v Británii si naši klienti dělají sami. My jim ale často poskytujeme podporu ve formě tvorby, překladu a korekce obsahu, drobných konzultací ohledně SEO nebo implementací platebních systémů či zákaznických reviews.

Musím si koupit novou doménu? Kterou?

Celá tematika domén není jednoduchá a často se setkáváme s různorodými názory. Obsáhleji se tomuto věnuje také jeden z našich blogů. Tak nebo tak, prodávat z české domény .cz naším klientům obecně nedoporučujeme. Při přemýšlení o doméně nicméně rozmýšlejte i trochu strategicky: Plánujete expandovat výhledově i na další trhy, např. do US? Potom je možná dobré koupit společně s doménou pro britský trh i .com do zásoby. Plánujete mít pouze jednu anglickou stránku? Možná tedy použijete .com ve Velké Británii. Samozřejmě se dále nabízí i využití .co.uk nebo .org.

Pomůžete mi vyřešit i marketing?

Jsme mladá firma a naše služby se stále rozvíjejí. Zároveň je našim cílem se soustředit na to, kde tkví naše největší přidaná hodnota. Proto jsou centrem našeho podnikání služby spojené s doručováním zboží. Víme ale, že naši klienti potřebují podporu pro to, aby velký zahraniční trh mohli pokořit. Kromě toho, že aktivně pomáháme klientům s lokalizací produktů a eshopů či tvorbou a překladem obsahu, externě spolupracujeme se specialisty na online marketing. Jsou to většinou profesionálové, se kterými jsme my nebo naši obchodní partneři již v minulosti spolupracovali. Nám za zprostředkování nezaplatíte ani penny navrch.

Spravujete klientům sociální média? Jak firmy řeší sociální sítě?

Naši klienti si nejčastěji obstarávají správu profilů na sociálních sítích sami. To ale neznamená, že je necháváme na holičkách. Všechno, co pro naše klienty děláme mimo fulfilment, je velmi individuální. Plánujete využívat české příspěvky a potřebujete dobrý překlad? Chcete tvořit úplně nový obsah? Chcete blogovat a nemáte kapacity? Chcete si obsah tvořit sami, ale poradit, jak sestavit roční plán kampaní? To jsou všechno otázky, které si spolu zodpovíme před tím, než vymyslíme řešení právě pro Vás.

Mám speciální obalový materiál. Můžu ho u vás využívat?

Ano, to určitě můžete. Sami jako nakupující milujeme, když nám objednávka dorazí v krásném obalu. Vaše výrobky můžeme posílat ve standardních kartonových krabicích, není to ale jediná varianta. Pokud máte speciální obal, stačí nám jej zaslat společně se zbožím. Můžeme ale spolu také najít vyhovující obaly zde ve Velké Británii.

Pomůžete mi zkontrolovat anglické etikety?

Ano. Korekturu etiket, stejně jako dalších materiálů včetně webu nebo manuálů, pro Vás může provést náš britský copywriter.


Ostatní otázky

Jak vám budeme zasílat objednávky?

Celý proces spolupráce zavádíme ve fázích. Často tak na počátku testovací režim zahajujeme manuálním přeposíláním objednávek a později přecházíme na automatické exporty. Veškeré objednávky přijaté do předem stanoveného času odesíláme ten samý den. Proto pokud zvolíte první třídu poštovného, balíček bude druhý den u zákazníka. Prodáváte větší objem, nebo je Váš obchod na Shopify, Shoptetu, Magentu? Vystavíme vám automatické napojení do našeho systému.

Existuje doba, po kterou zákazník může vrátit zboží bez udání důvodu? 

Stejně jako v ČR, zákazník může vrátit zboží do 14 dnů po doručení bez udání důvodu. Tuto informaci ale musíte mít uvedenou na svých webových stránkách. V opačném případě je záruka pro zákazníka prodloužená na 12 měsíců. Případné reklamace potom vyřizujeme spolu s Vámi. Obvykle zákazník nafotí zboží, vy vyhodnotíte zda je reklamace oprávněná či nikoli. Při kladné rezervaci pak zákazník posílá zboží zpět do našeho skladu.