Přemýšlíte o expanzi do zahraničí? Skvělým trhem je Velká Británie

Otázka rozšíření podnikání do Velké Británie má mnoho úrovní. Žádná z nich nemůže být opomenuta. Je ovšem jedna jim nadřazená, bez které se prostě neobejdete: proč začít prodávat výrobky i ve Velké Británii? Zkusíme na ni odpovědět.

Je nasnadě, že Velká Británie je ohromný trh. Vždyť v tomto království žije přes 67 milionů obyvatel, což znamená rozsáhlý obchodní potenciál. Na opravdu zajímavé příležitosti k obchodu ukazuje také HDP na obyvatele v paritě kupní síly, které činí v přepočtu přes 1,04 milionu korun. V České republice je to skoro o 140 000 Kč méně.  Také nezaměstnanost se ve Velké Británii pohybuje v posledních letech na nejnižší úrovni za posledních 40 let.

Úzké vztahy s touto zemí, která má pátou největší ekonomiku světa a druhou největší v Evropě, dokazuje i naše obchodní bilance. Velká Británie patří dlouhodobě mezi 4 – 5 největších obchodních a investičních partnerů naší republiky. Základ tohoto úzkého vztahu byl položen už před druhou světovou válkou, ale v moderních dějinách byl největší nárůst zaznamenán od roku 1991, kdy byla přijata smlouva o zamezení dvojímu zdanění u daně z příjmu a z kapitálových zisků a v následujícím roce pak vznikla dohoda o vzájemné podpoře a ochraně investic.

Vzhůru do on-linu

Stejně jako na celém světě i v Británii se velká část obchodů přesouvá do virtuálního prostředí. I představitelé tamní vlády jsou si vědomi rychlého posunu od klasických kamenných obchodů k on-line. Minulý rok například vláda schválila investici 62 milionů liber do rekonstrukcí historických budov, které se promění v moderní kancelářské, bytové a kreativní prostory. Vysokých investic do on-line obchodování je ale mnohem víc a nezáleží na tom, jaký parlament zrovna sedí ve Westminsterském paláci. Pro dokreslení situace přidáváme pár čísel jako ukázku dynamiky obchodování po internetu ve Velké Británii. V roce 2018 byl podíl on-line nákupů 18 % z celkového ročního objemu retailu, který činí 381 miliard dolarů. Už rozdíl mezi lety 2017 a 2018 vykazoval zvýšení o 15 %. V roce 2019 se ukázal další prudký nárůst. Podle Národního statistického úřadu (ONS) například v červnu vzrostl on-line prodej na 18,9 % a v červenci dokonce na 19,9 %. Podle odhadů bude do roku 2024 podíl všech maloobchodních prodejů 19,4 %, přičemž u nepotravinářských výrobků by to mělo být 28,2 % a v segmentu oblečení a obuvi dokonce 35 %!

Podle zprávy vydané právnickou firmou Womble Bond Dickinson (WBD) přesáhne podíl on-line nakupování ve výhledu deseti let hranici 50 % z celkového maloobchodního prodeje. Podle výzkumu Retail Economics například už dnes uskutečňuje 62 % lidí z generace Z on-line nákupy minimálně jednou za čtrnáct dní.

Abychom ale nevyloučili z přehledu ani nejstarší skupinu 65+, musíme poukázat na to, že i oni se ve Velké Británii na on-line obchodování podíleli nemalou měrou. Celých 14 % z nich například obchodovalo v internetovém prostředí více než 11x za čtvrt roku, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropě.

A co Brexit?

Tahle zásadní otázka samozřejmě nemůže být zodpovězena, dokud neznáme všechny obchodní dohody Velké Británie s Evropskou unií, Českou republikou a dalšími zeměmi světa. Uvědomme si však, že všechna výše uvedená čísla jsou za rok 2019, tedy za extrémně turbulentní období, během něhož se ani nevědělo, kdy, jak a zda vůbec Velká Británie z Evropské unie vystoupí. Samozřejmě že můžeme očekávat jistý dopad na tamní ekonomiku, ale zásadní změny v obchodování nechce žádná strana. Naopak. Všichni obchodní partneři si přejí stabilizované obchodní prostředí.

Skutečnost, že do roku 2024 vzrostou v této zemi on-line obchody o 30 %, znamená, že se otevírá velký prostor pro obchodníky, kteří zde mohou nabídnout své výrobky. Podle agentury CzechTrade mohou v Británii uspět nejlépe firmy z oblasti automobilového, leteckého, farmaceutického a strojírenského průmyslu. Z naší zkušenosti ale víme, že pro maloobchodníky je to také kosmetika, dětské výrobky (obuv, oblečení a hry), papírenské zboží, sportovní potřeby či sortiment pro domácí mazlíčky.

Jak uspět? Klíčové je využít zkušeností odborníků

Pochopitelně jistými bariérami pro úspěšné on-line obchodování v cizině je velká konkurence. Tak, jak je trh velký, je i konkurenční prostředí plnější. Kromě vhodné obchodní strategie je tedy třeba využít silných marketingových nástrojů, či aktivně využívat cenotvorbu pomocí analytických postupů. Zkrátka, není to vždy snadné a vyžaduje to trochu jiný přístup, než na jaký můžeme být v českém prostředí zvyklí. Typickým příkladem budiž rozhodování o tom, zda pro určitý trh vytvořit multijazyčný, nebo separátní e-shop. Je také dobré zamyslet se nad logistikou, která v sobě mimo jiné skrývá třeba cenu za dopravu zboží, rychlost doručení zásilky, řešení reklamací atd. To lze poměrně jednoduše vyřešit třeba spoluprací s externím fulfilmentovým skladem, který operuje v dané zemi.