SKU – Stock Keeping Unit: Jak pojmenovat SKU v obchodě?

Každá e-commerce firma se dříve nebo později setká s potřebou jednoduchého vedení zásob. Prvním krokem k tomu je správně nastavený systém pojmenování produktů. I když začínáte třeba jen s dvěma produkty, je lepší od začátku mít promyšlený systém do budoucna.

Proč potřebuji SKU označení ve svém obchodě?

Na první pohled se může zdát, že rozjíždějící podnik má mnohem důležitější a urgentnější problémy, než řešit interní názvy produktů. Proč nevzít názvy produktů z eshopu a používat je i uvnitř firmy? Samozřejmě, když v podniku zaměstnáváte 3 kolegy, kteří zároveň vedou eshop a odbavují zásilky, v nabídce máte 5 produktů, pak šance toho, že se vyskytne problém, je velmi malá. Ale problémy nejspíše přijdou, až zaměstnanců bude 20, produktů 50, a jednoduchý pokyn poslat zákazníkovi “červený hrneček” přinejlepším povede ke zmatku a prodlevě, a při nejhorším k špatně odeslané objednávce a ztrátě zákazníka. 

Benefity jednotného systému pojmenování SKUs (Stock Keeping Unit) jsou následující:

 • Jednoduchá identifikace zboží a jeho variant,
 • Rychlejší a přesnější proces nakládání se zbožím,
 • Lepší kontrola kvality,
 • Navýšení objemu výrobků probíhá jednodušeji,
 • Efektivnější komunikace při práci s externími partnery.

Existuje jednotný způsob, jak bychom měli SKUs pojmenovávat?

Jednotný systém, který by fungoval pro všechny samozřejmě neexistuje. Existují ale doporučení, podle kterých byste mohli vytvořit svůj vlastní systém, který naplňuje potřeby vašeho podniku. 

 1. Rozhodněte, jaký formát chcete používat Pro pojmenování produktů většina výrobců používá kombinaci pismen a čísel. Samozřejmě, můžete používat i jenom čísla, ale pak budete mít nepřehledný kód, který neusnadní práci zaměstnancům a tím pádem nesplní svůj účel. 
 2. Definujte nejdůležitější parametry zboží, se kterým pracujete. Nejdůležitějším parametrem vždy bude, jaký typ produktu to vůbec je. Při prvním pohledu na interní název produktu chceme hned vědět, jestli jde třeba o konvici nebo gauč. Dalšími důležitými parametry mohou být výrobce, model, velikost, barva, země výroby, atd. Pro oblečení takovými parametry mohou být: druh oblečení, velikost, barva, materiál.
 3. Seřaďte parametry od nejdůležitějšího po nejméně důležitý. Zaměstnanec při práci se zbožím musí zužovat výběr produktu podle toho, jak čte kód. Příklad pro oblečení: Druh oblečení – výrobce – potisk – barva – velikost (Triko – Vans – Skateboard – Bílé – L).  Pak zaměstnanec jako první jde k regálu s triky, pak k regálu konkretního výrobce, tam nachází správný obrázek a vybírá barvu a velikost. Pořadí charakteristik by mělo navazovat na skladovací systém. Pokud třídíte trika na začátku podle barvy, a pak podle obrázku, tak i v názvu by měla barva být před obrázkem. 
 4. Zjednodušte názvy. Nemá smysl mít kód, který zahrnuje každé slovo z názvu, pokud se to dá pochopit ze zkratky. Některé názvy se dají zaměnit na čísla, což zkrátí kód, ale zároveň mate zaměstnance. Ti by neměli pokaždé dohledávat, co se skrývá pod číslem. Pokuste se také nepoužívat podobné si symboly, jako O a 0, velké I, malé l a číslici 1. České znaky s diakritikou by také mohly způsobit větší množství chyb. Kód z předchozího příkladu by mohl vypadat tak: Tr-Vs-Sb-B-L

Jak vypadá dobré SKU označení?

 • Jednoduchost. Kód by měl moci přečíst i člověk, co nepracuje ve firmě dlouhá léta.
 • Jedinečnost. Kód by měl ukazovat jen na jednu SKU, jinak celý systém nemá smysl.
 • Krátkost. Pokud možné, udržujte kód co nejkratší. Čím delší je kód, tím větší je šance, že zaměstnanec udělá chybu.
 • Jazyková jednotnost. Pokud víte, že chcete prodávat jen v Čechách a na Slovensku, možná Vám bude vyhovovat pojmenovávat jednotky v češtině nebo slovenštině pro pohodlí zaměstnanců. Pokud plánujete expandovat je důležité se rozhodnout, jestli budete od začátku vést systém v angličtině, nebo časem přidáte k české/slovenské verzi také i anglické kódy. 

Správný systém pojmenování produktů je důležitým krokem pro optimalizaci logistických procesů.

Leave a Reply