Srovnávače zboží v zahraničí

Názvy vyhledávač zboží neboli srovnávač označují webové stránky, na kterých můžete najít a porovnat zboží od různých výrobců z různých e-shopů. Cílem srovnávačů je zajistit, že zákazník ze spousty variant jednoho produktu vybere ten, který nejlépe naplňuje jeho potřeby. Často také dokáže porovnat ceny a kvalitu služeb prodejce. Nejznámějšími vyhledávači produktů v Čechách jsou Heureka a zbozi.cz. 

Existují různé typy srovnávačů. Některé srovnávače se věnují jen několika konkrétním druhům zboží, jako například spotřebiče, jiné porovnávají na svých stránkách všechny možné produkty. 

Srovnávače většinou mají tři hlavní funkce: srovnání různých produktů, recenze a odkazy na prodejce jednotlivých produktů. Je podstatné zmínit, že u srovnání nejde jen o rozdíly v ceně. Srovnávače obsahují také podrobné technické charakteristiky produktu a v recenzích najdete hodnocení kvality produktu i spolehlivosti prodejce. 

Je asi nasnadě, proč a jak může být vyhledávač zboží velmi užitečným nástrojem pro provozovatele e-shopů. Srovnávače jsou důležité nejen při správě e-shopu na domácím trhu, ale můžou přinést spoustu benefitů při vstupu na nový trh. 

Využití srovnávače pro marketing

Každá země má svoje nejpopulárnější srovnávače. Lidé jsou tam zvyklí nejen koupit produkt za nejnižší cenu, ale také podívat se, co je nového. Zalistování na stránky srovnávače pak můžeme přirovnat k umístění na polici v obchodě. Čím více lidí projde kolem, tím více lidí produkt koupí. I když si někdo výrobek nepořídí, může mu zůstat v podvědomí. To zvyšuje šanci příštího nákupu.

Analýza trhu se srovnávačem zboží

Ještě ve stadiu rozhodování pro nebo proti vstupu na určitý trh mohou srovnávače hodně pomoci. Na začátku musíte jako prodejce vědět, jestli vůbec má smysl produkt v té zemi prodávat. Tedy mimo jiné, jestli už podobný výrobek na trhu existuje, a pokud ano, tak jakou má ten váš konkurenční výhodu. Stejně tak se můžete o srovnávač často opřít při cenotvorbě. Srovnejte si ceny konkurence i ty tu totiž můžete vidět na stejném místě. Přečtěte si také recenze na konkurenci a zjistěte, co zákazníkům třeba chybí. To zní jako velká pomoc v neznámém prostředí, no ne?

Jaké srovnávače zboží fungují ve Velké Británii?

  1. Google Shopping

Google Shopping je stoprocentně největším srovnávačem, pokud jde o celý svět, a ne o jednu konkrétní zemi. Funguje vlastně, jako normální google vyhledávač, akorát se zbožím. Za zalistování na Google Shopping pak neplatíte nic, platíte jen za reklamu ve vyhledávání, stejně jako s ostatními placenými službami Google. 

Výhodou Google Shopping je, že je globálním hráčem a nejspíše popularita tohoto srovnávače bude růst více a více.

  1. PriceSpy

PriceSpy je klasickým srovnávačem zboží. Zákazníci mohou dohledat nejlepší ceny na produkty ve všechných možných kategoriích od fitness, kosmetiky, až po kuchyňské spotřebiče a zboží pro děti. Stránky mají filtry pro jednodušší hledání, například filtrace podle ceny, barvy, značky, atd. PriceSpy nemá možnost zakoupení přímo přes vlastní stránky, ale odkazuje na e-shopy, kde produkt najdete. PriceSpy je jedním z nejpopulárnějších srovnávačů v UK.

  1. Trustpilot

TrustPilot je další vyhledávačem, každopádně tady najdete hodnocení ne zboží, ale zákaznické spokojenosti s prodejcem. Původně dánská společnost, která má dnes příznivce po celém světě. Na Trustpilotu můžete podniky hledat podle kategorie nebo podle názvu. Podniky mají přístup k freemium účtům, kde mohou sbírat hodnocení a tím pádem ukázat sebe z té nejlepší strany.

Abychom shrnuli, myslíme si, že srovnávače jsou skvělým nástrojem, na který nesmíte zapomenout při rozvoji Vašeho e-shopu. Ať už pro zalistování výrobků a nebo jen jako způsob analýzy trhu.

Leave a Reply